Pagina 1 van 1

het rijden in een groep

Geplaatst: 26 okt 2013, 08:12
door takeldoos
even nog een stukje gevonden over het rijden in een groep op internet:

Sommige mensen vinden het heerlijk in een groep te rijden, anderen moeten er absoluut niets van hebben. Rijden in een groep kan de ervaring van je leven worden, en hechte vriendschappen kunnen erdoor ontstaan. Maar net zo makkelijk kunnen vriendschappen hierdoor verpest worden. Zo gauw je in een groep gaat rijden kom je namelijk in een complex sociaal systeem van gedragingen terecht. In je eentje hoef je alleen maar rekening te houden met jezelf. Je gaat in een positie rijden waardoor je je zichtbaarheid vergroot, geeft gas wanneer je dat wilt, remt zo hard als je wilt en haalt in als je er zin in hebt. Wanneer je echter in een groep rijdt, komen er in een keer heel wat meer dingen op je af. Omdat elke motor in de groep net zo flexibel en wendbaar is als de jouwe, moet je je aanpassen en weten wat de anderen doen. In een groep verlies je veel van de vrijheid die het motorrijden zo leuk maakt.


In een groep rijden vereist concentratie en discipline. Ook is het vermoeiend. Je waant je ten onrechte vaak veilig in een groep. Gevaar schuilt in het verslappen van je concentratie door het volgen van het wiel voor je. Door niet voldoende afstand te bewaren komt het snel tot botsingen, bijvoorbeeld als iemand plotseling besluit af te remmen om benzine te gaan tanken. Door veelvuldig te remmen breng je de stabiliteit van de hele groep in gevaar, doordat degenen achter je ook geneigd zijn te remmen als ze remlichten zien branden. Te snelle acceleratie heeft hetzelfde effect als remmen wanneer je plotseling het gas los moet laten.
Deelnemers aan een konvooi mogen zich niet op een vrije tocht instellen, iedereen blijft voor zijn eigen veiligheid verantwoordelijk. Steeds zul je merken dat ongeduldige automobilisten zich tussen de groep willen dringen, waarbij er gevaarlijke situaties kunnen ontstaan.

In grotere groepen wordt het voor de laatste rijder echt moeilijk de groep bij te benen door het zogenaamde harmonica-effect. Achter in het konvooi rijdt men sneller dan voorin. Bij 20 motoren kan dit zo'n 20 km/h schelen! Wordt voorin niet harder dan 40 gereden, achterin snel 50. Rijdt men voorin 60 of 70, dan is het achterin flink aanpoten. Het harmonica-effect kun je verminderen door allemaal precies dezelfde afstand aan te houden en geconcentreerd te rijden. Maar bij langere ritten met veel stoppen en afslaan zal het effect goed merkbaar zijn. Beter zou het zijn in verschillende groepjes van niet meer dan zes rijders te rijden. Wordt de groep groter, dan raak je elkaar snel kwijt.

Controleer altijd goed je achteruitkijkspiegels; wat doet degene achter mij? Heeft hij die onoverzichtelijke bocht gevonden? Moet hij plotseling stoppen? Zie je in de spiegel van de schuin voor je rijdende motorrijder zijn gezicht, dan weet je dat de afstand goed is en dat hij jou ook kan zien. Elke konvooideelnemer is voor het meekomen van zijn rechtstreekse volgeling verantwoordelijk. Verliest hij hem, dan moet hij zich laten terugvallen of zelfs stil gaan staan. Als iedereen zich aan deze regel houdt, heeft het tot voorin effect. Alleen zo kan het konvooi van achteren naar voren afgeremd worden en wordt verhinderd dat de groep zich splitst. Verlies je je volgeling toch uit het oog, blijf dan staan als van de ingeslagen weg afgeweken moet worden. Houd voor de kruising stil. Voor alle navolgende rijders geldt: altijd op de ingeslagen weg blijven, niet afslaan, tot de groep weer compleet is.

Re: het rijden in een groep

Geplaatst: 26 okt 2013, 18:53
door Frank
Dit klinkt bekend! ;)

Re: het rijden in een groep

Geplaatst: 27 okt 2013, 22:04
door Jos
Hier een stukje uit eigen ervaring van 2001:

De bloesemrit verreden op 22-4-2001.

Eindelijk was het zover. De weergoden waren ons na lange tijd gunstig gezind. De temperatuur zou zelfs dubbele cijfers halen. Dat was lange tijd niet meer gebeurd, hetgeen ook te zien was aan de bloesem. Die was nog ver te zoeken. Iets later dan gepland vertrokken we met ongeveer 20 motoren naar Zuid-Holland. De rit zou langs de Linge gaan. Om hier te geraken moest er eerst een stuk snelweg worden afgelegd. Dit was zoals gewoonlijk vrij saai, maar noodzakelijk. Eenmaal ter hoogte van Beesd gingen we van de snelweg af en was de indruk van de snelweg snel weg. Een echt prachtig stukje Nederland doemde voor ons op met de Linge aan onze rechterkant gingen we via plaatsen als Rumpt, Rhenoy en richting Asperen waarbij de indruk vlug gewekt was dat hier de rijken uit Nederland wel moesten wonen. Onderweg vlogen de reigers en ooievaars en kippen je om de oren. Door de enorme hitte die die dag heerste werden de kelen alsmaar dorstiger en werd het tijd voor een pitstop. Al slingerend via nog meer plaatsen waar ik nog nooit van had gehoord (sorry) kwamen we aan bij de eerste tussenstop waar we overigens aansluiting kregen van een collega motorrijder uit België. De motoren werden gestald (her en der) en de koffielucht leidde ons naar een gezellige ruimte waar we werden verrast met koffie/ thee en gebak (dankuwel). Een ideale kans voor allen om eens lekker bij te kletsen, en dat gebeurde dan ook. Het bloed begon weer te stromen en de motoren werden onrustig. Eenmaal buiten werden de motoren van het slot gehaald en gestart. Iets verderop ontstond een woordenwisseling door een bewoner met een college motorrijder. De bewoner vond dat hij eigenhandig het recht had om een motor te verplaatsen. De gemoederen liepen hoog op, maar gelukkig werd de reis voortgezet. De molens doemden links en rechts op in het landschap wat echt mooie plaatjes opleverde. Omdat het water te koud was zijn we ter hoogte van Schoonhoven met een pond naar de overkant gegaan. De reis werd voortgezet naar Bodegraven. Vlak daarvoor werd het tijd voor een peukenpauze. Dit bleek een "foute move" te zijn. Toen de peuken op waren en de reis werd hervat bleek na een paar kilometer dat we ongeveer 10 motoren misten. Jos reed terug, maar er was niemand meer te bekennen. Groep 1 (de voorste groep) is toen toch maar doorgereden naar de lunchhalte in Meije. Groep 2 (zo bleek later) reed achter een blauwe BMW aan. (Ze dachten de blauwe BMW uit groep 1 te volgen). Die kerel van die BMW reed behoorlijk door, de vonken vlogen er af. Sommigen uit de groep begonnen te twijfelen. Hoort die wel bij MC-Wingriders van de Vliegbasis Volkel? Het leek wel of die man de weg kende, en dat was ook zo. Nadat men hem met gevaar voor eigen leven had ingehaald en gevraagd had waar hij heen reed zei hij; "Ik ben op weg naar huis en dat is hier vlakbij". Dus toch niet de blauwe BMW uit groep 1. Foutje, bedankt, wel leuk….
Groep 1 zat inmiddels aan de lunch, althans sommigen, want op zo'n grote groep hadden ze niet gerekend en zeker niet met eten. Sommigen speelden als ober en haalden hun bestelling zelf op. Anderen moesten zelfs langer dan een uur wachten op hun bestelling. Een restaurant om nooit meer te vergeten (of toch maar liever wel). Inmiddels was er wel contact met groep 2 via de gsm (Rogier met Johan); - Die zaten inmiddels in Reeuwijkbrug in "de pepermolen" op ons te wachten. Aangezien de lunch van groep 1 uitliep, was groep 2 niet meer te bekennen in "de pepermolen". De thuisreis werd ingezet en via de A12 en A2 reden we naar Volkel terug. Onderweg haakten diegenen die andere bestemmingen hadden af en zo kwam een einde aan een bewogen dag. Toch leuk geweest ondanks de onvoorziene opsplitsing. Wellicht moeten we de volgende keer beter uitleggen dat er gespiegeld dient te worden om de achterligger niet uit het oog te verliezen.
P.S.: Jos bedankt voor het uitzetten en voorrijden van deze mooie rit……..CU
Frans.